Jak pečovat o psí drápky
 
 
Během evoluce došlo u různých živočišných druhů k vývoji různého zakončení prstů. U psů se vyvinuly drápky, které nejsou zatahovací jako třeba u koček. Za prvé mají funkci - řekněme - pracovní. Pes si jimi pomáhá při hrabání (určitě jste už pozorovali svého pejska, jak zdatně vyhrabává drny kolem myší díry) či slouží podobně jako lidem vidlička k přidržení masa při jídle (ale to už moc našich psů nezná). Za druhé mají funkci ochrannou - díky nim nedojde k poranění špiček prstů. Bříška prstů jsou bohatá na nervová zakončení a proto velmi citlivá
 
Halloweenský kostým pro psy
 
Čas Halloweenu je typický podzim, s rozšklebenými dýněmi a zlatým listím jako symbolem dušiček. Všude samý pavouk a čarodějnice. I Váš pes se může proměnit ve hvězdu pomocí halloweenské masky, stačí jen trocha fantazie, umu a hlavně zdravého rozumu!
 
10 holistických tipů pro řízení alergie
 
 
 
Bez ohledu na to, odkud váš pes pochází nebo kde vyrůstá, sucho, vlhkost, nižší teploty a podobné prvky ovlivňují vznik alergenů v životním prostředí a také dráždidel, které mohou ovlivňovat zdraví nejen člověka, ale také psů. Mezi běžné příznaky alergie u psů patří nosní a oční výtoky, kýchání, kašel, svědění na různých částech těla s potřebou dané místo škrábat nebo okusovat, ztráta chlupů nebo změna barvy srsti způsobené kontaktem slin a slz s kůží (obsahují porfyriny, které zbarvují kůži do hněda až růžova).
Většina psů a koček má natolik vybavený imunitní systém, že jsou nakonec schopni se přizpůsobit sezónním výkyvům a klinické příznaky alergie se ztratí. U těch psů, kteří si nemohou z různých důvodů sami poradit s alergickou reakcí, musíme zasáhnout my, zodpovědní chovatelé. Schopnost psa získat imunitu vůči alergenům závisí na několika faktorech, mezi které lze zařadit například celkový zdravotní stav, přítomnost nemocí snižující úroveň imunitního systému, nasazené diety nebo podávané imunomodulační léky.
 
 
 
Jak snížit projevy alergie u psa
Právě proto, že výskyt i průběh alergie může být ovlivněn řadou faktorů imunitního systému, může být řízení alergie poněkud komplikovanější. Zde je několik tipů, jak do určité míry snížit dopad alergenů na zdraví vašeho psa:
 
Snažte se v domově minimalizovat množství potenciálních alergenů. Alespoň jednou za týden vyluxujte všechny koberce, čalounění, postele a psí pelíšek. Po vysání zlikvidujte okamžitě odpad obsahující vysáté částečky.
Mějte zavřená okna, používejte klimatizaci během teplejších dnů, a pokud je to možné, tak filtrační systém během celého roku.
Vyměňujte filtry ve filtračních systémech podle pokynů výrobce.
Svého psa koupejte každých 7 až 30 dní, případně podle pokynů veterináře v závislosti na diagnóze kožní alergie. Koupelí přispějete kromě odstranění alergenů také k vybití zárodků bakterií a kvasinek, odstranění blech a odplavení odloupnutých zbytků kůže.
Kdykoli je to nutné, pomocí zavlažování oplachujte oči vašeho psa.
Plánujte fyzická vyšetření s vaším veterinářem a sledujte doporučené diagnostiky alespoň jednou za rok.
Zavažte se k odstranění snadno vyřešitelných chorob, které však snižují funkci imunitního systému.
Použijte lokální a perorální antiparazitika a aplikujte je podle pokynů vašeho veterináře. Četnost použití je nutné zkorigovat s četností důkladného a pravidelného čištění kůže.
Používejte čerstvě připravené potraviny bohaté na obsah bílkovin, zeleninu, ovoce, tuky a vlákniny. Vyvarujte se naopak potravin s nízkým obsahem bílkovin, „šedých“ jídel a vedlejších produktů, stravy s přídavkem barviv a umělých látek. Těchto složek jsou plná komerční krmiva.
Po celý život udržujte vašeho psa ve štíhlé linii a dobré kondici. Nadváha a obezita mohou být příčinou nejen alergie, ale i dalších nemocí s vážnými zdravotními následky.
Pevně věřím, že výše zmíněné rady pomohou vám i vašemu čtyřnohému příteli v tom, abyste v rámci možností strávili zbytek života v klidu a bez nepříjemných alergických reakcí.
 
Úloha stravy u psů s epilepsií
 
Pokud máte doma psa trpícího epileptickými záchvaty, tak dobře víte, že se jedná o dosti závažné onemocnění. Hned na začátku je třeba si přiznat, že ačkoli u lidí v některých případech dochází ke snížení počtu záchvatů v případě ketogenní stravy, u psů toto pravidlo neplatí. Navíc i kdy se veterinární lékaři na špičkové úrovni snaží vyzkoumat, které složky stravy mohou vyvolat nebo naopak odstranit epileptické záchvaty, nejsou zatím ve výzkumu nijak oslnivě úspěšní. Ale právě proto bychom měli stravě u psa s epilepsií věnovat zvýšenou pozornost.

 

Dlouho jsem přemýšlela jak si můžeme navzájem pomoct a zároveň se podělit o naše radosti které nám pejsci přinášejí.